Lorem ipsum pokus o vysvětlení pro začínající bloggery. Text připomíná klasickou latinu, avšak ve skutečnosti je nesmyslný, smyšlený. Je však odvozen z Ciceronovy De finibus bonorum et malorum (O koncích dobra a zla)

Růže na fasádě pod oknem
Lorem ipsum je označení pro standardní pseudolatinský text užívaný v grafickém designu a navrhování jako demonstrativní výplňový text při vytváření pracovních ukázek grafických návrhů (např. fontů nebo rozvržení časopisů či HTML stránek).

Lipsum tak pracovně znázorňuje text v ukázkových maketách (tzv. mock-up) předtím, než bude do hotového návrhu vložen smysluplný obsah.

Pokud by se pro stejný účel použil smysluplný text, bylo by těžké hodnotit pouze vzhled, aniž by se pozorovatel nechal svést ke čtení obsahu.
Pokud by byl naopak použit nesmyslný, ale pravidelný text (např. opakování „asdf asdf asdf…“), oko by při posuzování vzhledu bylo vyrušováno pravidelnou strukturou textu, která se od běžného textu liší. Text lorem ipsum na první pohled připomíná běžný text, slova jsou různě dlouhá, frekvence písmen je podobná běžné řeči, interpunkce vypadá přirozeně atd.

Text připomíná klasickou latinu, avšak ve skutečnosti je nesmyslný, smyšlený.
Je však odvozen z Ciceronovy De finibus bonorum et malorum (O koncích dobra a zla), kapitoly 1.10.32 a 33, kde se například objevuje věta Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit. (Překlad: „Nikdo nemiluje bolest samu, nevyhledává ji, ani nechce získat, jednoduše proto, že je to bolest…“)
Existuje také mnoho variací standardního textu lorem ipsum. Některé pouze přidávají další odstavce, jiné text upravují přidáním některých písmen, které v latině chybějí – jako např. k, w a z. Také vznikly verze, které připomínají různé další jazyky (a s lorem ipsum mají společnou jen základní ideu).
Kromě takových standardizovaných textů vzniklo také množství počítačových programů, které jsou schopny generovat náhodné výplňové texty podle různých zadaných parametrů (některé textové editory takovou funkci mají zabudovánu, pro další software existují zásuvné moduly).

Úvod Ciceronovy první Řeči proti Catilinovi: Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? Quam diu etiam furor iste tuus nos eludet? (Překlad: „Jak dlouho budeš zneužívat naší trpělivosti, Catilino? Jak dlouho nás bude podvádět tento tvůj hněv?“)

Jak dlouho ještě....Quo Usque tandem....?
To je pravý latinský text řeči Cicerona, stejně jako předchozí řeč Cicerona De Graecis --O Řecích, který je známý, citovaný a lze mu dobře porozumět i pro svůj obsah a známá jména významných Řeků .
Tota vita hominis unus est dies.
Celý život člověka je jediný den.

Generátor Lorem ipsum je zde.

Zdroj: Wikipedie Lorem Ipsum
Antická knihovna Marcus Tullius Cicero: Tuskulské hovory ,Svoboda 1976 Cato starší
O stáří
Laelius
O přátelství
Translation Václav Bahník 1976
Jak zní Lore ipsum u aplikace Blogger.com od Google doslova uvedu celé:

Lorem ipsum vim ut utroque mandamus intellegebat, ut eam omittam ancillae sadipscing, per et eius soluta veritus.Marně bádáte bloggeři aplikace Blogger com od Google a hledali jste hodně a teď je to tady.
Komentuje blogger :
Na první pohled je to nesmyslné , přece jenom jsem latinu poznal, tak
toto nejsou latinská slova, ani je nepřipomínají, možná kdo vůbec latinský text neviděl, dá se splést. Latinsky slabikovat, číst, pomalu opakovat a překládat text je moje slabost, ale do dnešní doby přesahují nekonečně moudré a přesné formulace citovaných vět.
Jsou nedostižné, moudré, přesné, dokonalé po více než 2 tis. letech. Cicero se narodil r.106 př.n.letopočtem v Arpinu(Latiu) 7.prosince 43 na útěku z pomsty Antoniovy zavražděn.
Ciceronovo dílo je rozsáhlé a to je vše co napíšu, zajímejte se sami o literaturu a zjistíte jak byli
moudří a vzdělaní tito řečtí filosofové a myslitelé.

Možná se potom podíváte na sebe, jiné a svět úplně jinýma očima. Tenkrát nebyl internet ani jiné taky zbytečnosti.

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

Správně vidíme jen srdcem Fotografie z cest Videa Hudba Hity MEXIKO Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Krásné ženy se svlékají Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy A M E R I K A Ptáci jaro přijde brzy a léto rychle za ním Divoká Příroda Jižní Afriky Cestování po Chile Patagonie Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Příroda Jak se staví sen Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Ježíš Kristus Fotografie z Venezuely Dovolená Severní Amerika Kanada USA Instinkty a pudy Krásy Severní Ameriky Mateřství a péče o potomstvo TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Venezuela Original Photo aktivity radosti a milování života ŘECKO SYRIE a JORDÁNSKO *Úvod do blogu Ninive I T A L I E Hnízdění Kalifornie Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Šťastný Nový Den South Africa IRÁN Krmení mladých Namlouvání Česká písnička Fotografujte Jak se volí presidenti v Česku recenze Milování světu vládne Santorini Kruger National Park Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen S Google do světa internetu Slovinsko Cambridge IRSKO Komentáře Londýn Svobodné rozhodnutí Zdraví ABBA Jaro Kos Kámen a bolest Láska Mexico a staré aztécké indiánské tance Naše zahrady flame pod články na webu Čas lásek jelenů Akční příběh - zabijačka a to okolo :: Caracas Christina Aquilera Historie Karel Kryl Konipas bílý Korsika Krmítko Kvalita života Labutě péče o mladé Lama Moře Námluvy NĚMECKO O demokracii Pohyb Prevence Pychosomatická medicína Příběhy ze života Radůza S Motorolou RAZR V3 Schwabisch Hall Stehlík United Kingdom Zahrady první máj Ťuhýk obecný Afrodíté Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Enigma Euro Fejeton Flora Google Street View Helikoptérové matky Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Iva Kubelková Jan Saudek Jana Doležalová John Denver Johnny Cash Karel Hynek Mácha Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Kritické myšlení Kylie Minogue Káně Křivoklát Lenost Lyžování Léto Marie Rottrová Medaile Medicina Mince Motivace Motivační základní emoce Nemoci Obě dvě i ve vaně Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Páření Čmelák královna Překladač Radost a uspokojení Sabrina Boys Sen o vlčím máku Slavík obecný Slovensko Slunéčko sedmitečné Slípka zelenonohá Smokie Smích Spánek Srdce Vancouver Velký pátek Verše Veverka Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vánoce Vánoční Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zlato včelky a jejich domečky Čas lásek čápů Čápi Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...