O olympijských hrách Aulus Gellius,Noctes Atticae


Římská literatura podává zajímavá svědectví o řeckých olympijských
hrách.

Antické olympijské hry byly nejvýznamnější a nejstarší z všeřeckých her. Konaly se od roku 776 př.n.l. až do roku 393 našeho letopočtu.

Roku 394 zakazuje olympijské hry zvláštním ediktem Theodosius I., v roce 426 pak vydává rozkaz ke zbourání chrámů a soch v Olympii a dílo zkázy bylo dokonáno zemětřeseními v letech 522 a 551.

První krůčky na dlouhé cestě k prvním novodobým hrám patří řeckým učencům z Byzance, kteří ve 14. a 15. století působili na italských univerzitách, a jejich žákům. Pietro Paolo Vergerio (1348-1419), profesor padovské univerzity, byl první o kom je známo, že vyhlásil právo muže na cvičení těla. Vittorino Ramboldini de Feltre (1378-1446) šel ještě dál, když v Mantově založil tělocvičnou školu.

Olympijské hry mají jmého podle posvátného místa Olympia v západním Peloponésu, kde stál Diův chrám i jiné svatyně, závodiště a cvičiště.
Slavily se každého čtrvrtého roku za účasti všech řeckých obcí a po dobu slavnosti byl vyhlášen všeobecný svatý mír.
Přihlášení atleti museli být svobodní Řekové bezúhonných mravů.
Hry trvaly po pět dní.
Závoděno bylo zejména v pěti disciplinách (pentathlon)....ve skoku, v běhu, v hodu diskem, ve vrhu oštěpem a v zápolení¤ také boj pěstní, jízdní dostihy, běh těžkooděnců.

Pátého dne byli vyhlášeni vítězové a ověnčeni olivovým věncem.
Vítězové se vraceli domů ve slavnostním průvodu....opěvovali je básníci a byly jim stavěny sochy.

Kulturní význam OH :
Básníci a dějepisci tu přednášeli svá díla, řečníci a filosofové konali přednášky, obce uzavíraly smlouvy.
Olympijský oheň bývá zažehnut paprsky slunce v Olympii a ve slavnostním průvodu řečtí
atleti jdou v čele všech.

Pokuste si sami přeložit, co píše Aulus Gellius, Noctes Atticae III 15,3

De Rhodio Diagora celebrata historia est. Is Diagoras tres filios adulescentes habuit. Eosque
omnes vidit vincere coronarique eodem Olympiae die. Cum ibi eum tres adulescentes amplexi, coronis suis in caput patris positis, saviarentur cumque populus gratulabundus flores undique
in eum iaceret , ibi in stadio inspectante populo in osculis atque in manibus filiorum animam
efflavit.

Aulus Gellius žil ve 2. století n.l. Za dlouhých zimních večerů si pořizoval v Aténách výpisky všemožných zajímavostí z řeckých i římských děl.
Tak vznikl soubor citátů a zpráv z cenných pramenů o 20 knihách, nazvaný
Noctes Atticae.

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

Správně vidíme jen srdcem Fotografie z cest Videa Hudba Hity MEXIKO Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Krásné ženy se svlékají Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy A M E R I K A Ptáci jaro přijde brzy a léto rychle za ním Divoká Příroda Jižní Afriky Cestování po Chile Patagonie Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Příroda Jak se staví sen Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Ježíš Kristus Fotografie z Venezuely Dovolená Severní Amerika Kanada USA Instinkty a pudy Krásy Severní Ameriky Mateřství a péče o potomstvo TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Venezuela Original Photo aktivity radosti a milování života ŘECKO SYRIE a JORDÁNSKO *Úvod do blogu Ninive I T A L I E Hnízdění Kalifornie Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Šťastný Nový Den South Africa IRÁN Krmení mladých Namlouvání Česká písnička Fotografujte Jak se volí presidenti v Česku recenze Milování světu vládne Santorini Kruger National Park Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen S Google do světa internetu Slovinsko Cambridge IRSKO Komentáře Londýn Svobodné rozhodnutí Zdraví ABBA Jaro Kos Kámen a bolest Láska Mexico a staré aztécké indiánské tance Naše zahrady flame pod články na webu Čas lásek jelenů Akční příběh - zabijačka a to okolo :: Caracas Christina Aquilera Historie Karel Kryl Konipas bílý Korsika Krmítko Kvalita života Labutě péče o mladé Lama Moře Námluvy NĚMECKO O demokracii Pohyb Prevence Pychosomatická medicína Příběhy ze života Radůza S Motorolou RAZR V3 Schwabisch Hall Stehlík United Kingdom Zahrady první máj Ťuhýk obecný Afrodíté Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Enigma Euro Fejeton Flora Google Street View Helikoptérové matky Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Iva Kubelková Jan Saudek Jana Doležalová John Denver Johnny Cash Karel Hynek Mácha Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Kritické myšlení Kylie Minogue Káně Křivoklát Lenost Lyžování Léto Marie Rottrová Medaile Medicina Mince Motivace Motivační základní emoce Nemoci Obě dvě i ve vaně Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Páření Čmelák královna Překladač Radost a uspokojení Sabrina Boys Sen o vlčím máku Slavík obecný Slovensko Slunéčko sedmitečné Slípka zelenonohá Smokie Smích Spánek Srdce Vancouver Velký pátek Verše Veverka Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vánoce Vánoční Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zlato včelky a jejich domečky Čas lásek čápů Čápi Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...