Mexico City Tula Quetzalcóatl Tezpatlipoca Hernán Cortez

Tula
Hlavní město Toltécké civilizace leží asi 65 km severně od Mexico City. Svého vrcholu dosáhlo mezi 10. a 12. stoletím, kdy v něm žilo kolem 30-40 tisíc lidí, tedy stejně jako dnes. O Toltécích toho není příliš známo, především se neví co je skutečnost a co pouhé legendy. Toltékové byly mocnými válečníky dominujícími nad celým středním Mexikem. Válečníci byli organizováni do řádů podle zasvěcení různým zvířecím bohům - kojotovi, jaguárovi nebo orlovi. Nejvýznamnějším bohem byl ale Quetzalcóatl (opeřený had). Tezpatlipoca (kouřící zrcadlo), nový bůh bojovníků a magie vyžadoval pravidelnou stravu - srdce obětovaných bojovníků. Král Quetzalcóatl chtěl zamezit těmto obětem, byl však vyhnán a odplul směrem na východ, slíbil však, že se v přesně určený čas vrátí ze směru odkud vychází Slunce. Předurčené datum se blížilo, když do Mexika přišel španělský dobyvatel Hernán Cortez. Aztécký panovník Montezuma II. a všichni jeho bojovníci ho pokládali za boha a obávali se proti němu bojovat.
Quetzalcóatl však odplul na Yucatán, kde založil nový Toltécký stát Chichen-Itzá. Brutální toltékové v Tule byly ve 13. století zničeni nájezdy chichimeků.
Vliv Toltéků byl však obrovský, nejen ve své době, ale také na budoucí státy, jako např. na Aztéky.

Foto prohlížejte ve zvětšení na display, nebo použijte F11
Copyright.

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

Správně vidíme jen srdcem Fotografie z cest Videa Hudba Hity MEXIKO Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Krásné ženy se svlékají Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy A M E R I K A Ptáci jaro přijde brzy a léto rychle za ním Divoká Příroda Jižní Afriky Cestování po Chile Patagonie Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Příroda Jak se staví sen Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Ježíš Kristus Fotografie z Venezuely Dovolená Severní Amerika Kanada USA Instinkty a pudy Krásy Severní Ameriky Mateřství a péče o potomstvo TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Venezuela Original Photo aktivity radosti a milování života ŘECKO SYRIE a JORDÁNSKO *Úvod do blogu Ninive I T A L I E Hnízdění Kalifornie Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Šťastný Nový Den South Africa IRÁN Krmení mladých Namlouvání Česká písnička Fotografujte Jak se volí presidenti v Česku recenze Milování světu vládne Santorini Kruger National Park Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen S Google do světa internetu Slovinsko Cambridge IRSKO Komentáře Londýn Svobodné rozhodnutí Zdraví ABBA Jaro Kos Kámen a bolest Láska Mexico a staré aztécké indiánské tance Naše zahrady flame pod články na webu Čas lásek jelenů Akční příběh - zabijačka a to okolo :: Caracas Christina Aquilera Historie Karel Kryl Konipas bílý Korsika Krmítko Kvalita života Labutě péče o mladé Lama Moře Námluvy NĚMECKO O demokracii Pohyb Prevence Pychosomatická medicína Příběhy ze života Radůza S Motorolou RAZR V3 Schwabisch Hall Stehlík United Kingdom Zahrady první máj Ťuhýk obecný Afrodíté Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Enigma Euro Fejeton Flora Google Street View Helikoptérové matky Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Iva Kubelková Jan Saudek Jana Doležalová John Denver Johnny Cash Karel Hynek Mácha Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Kritické myšlení Kylie Minogue Káně Křivoklát Lenost Lyžování Léto Marie Rottrová Medaile Medicina Mince Motivace Motivační základní emoce Nemoci Obě dvě i ve vaně Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Páření Čmelák královna Překladač Radost a uspokojení Sabrina Boys Sen o vlčím máku Slavík obecný Slovensko Slunéčko sedmitečné Slípka zelenonohá Smokie Smích Spánek Srdce Vancouver Velký pátek Verše Veverka Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vánoce Vánoční Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zlato včelky a jejich domečky Čas lásek čápů Čápi Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...