Írán - Persie Íránská kuchyně a pohostinnost - Fotografie - Vyprávění o skutečnosti vzdálené země

iránský chlapec co nese náruč chleba na fotografii...

Vůbec to není v Íránu tak zlé, jak by se zdálo podle zařazení země do "Říše Zla" Ten iránský chlapec co nese náruč chleba na fotografii - má na tričku napsáno : Spiderman

Pokračování ze stránek SkalWebSite:
* Čaj je vůbec velmi důležitá záležitost v životě Íránců. Pijí ho neustále, usrkávají přes kostku cukru v ústech. Je to společenská záležitost, dostali jsme mnoho pozvání na čaj od lidí, s kterými jsme prohodili pár slov. Čaj se pije v Íránu asi od 17. století. Jsou zde čajovny, kde se pije čaj či kafe a kouří vodní dýmky. Některé jsou vyhrazeny pouze mužům, někde mají ženy vymezené prostory, ale naštěstí existují i oboupohlavní.. Pouze vodní dýmka je povolená jen mužům..
Hlavním jídlem je často kebab, může být z mletého jehněčího, kuřecích kousků a podobně Grilují ho a podávají s rýží a grilovanými rajčaty. Rýže je servírována zdobená šafránovou rýží a sušeným rybízem a kouskem másla. Většinou se dostane obrovská hromada a je opravdu výborná (ne jako ty slepence, co nám podávali ve školních jídelnách).
My jsme vyzkoušeli značné množství íránských jídel během naší návštěvy u Mahsy v Esfahánu. Mezi nejznámnější patří ghorme sabzi (zelenohnědá omáčka s masem, fazolemi, zeleninou), pečená rýže s kuřecími kousky, plněná pečená rajčata , papriky, lilek, plněné vinné listy. Perskou klasikou je pak fesenjun, což je maso s omáčkou z ořechů a šťávy z granátových jablek. Zajímavou specialitou z okolí Kaspického moře je mirza ghasemi(lilek, dýně, česnek, rajčata a vejce. Vše servírováno s rýží a všudypřítomným jogurtem.
Lahůdkou mezi lahůdkami je prý vařená ovčí hlava a z té především jazyk, mozeček a oči, dále též pak ovčí nožky...nic z toho jsme neochutnávali, vyprávěla nám o tom Mahsa a chtěla koupit jednu hlavu v konzervě, naštěstí se na to zapomnělo.
Jako dezert je často ovoce všech druhů. Našem nejoblíbenějším sladkým pečivem se s přehledem staly koláčky plněné ořechovou náplní, které pečou u Kaspického moře v oblasti Gilan. Dále mají spousty koláčků z lineckého těsta, listového s různými náplněmi. A samozřejmě je k mání baklava apod.
Kromě čaje pijou často slaný jogurtový nápoj s bylinkami, coca colu (tu si navzdory embargu stále pod tímto brandem lahvují v Mashadu), fantu, popř. jejich íránské Zam Zam variace. Na každém rohu nabízejí vynikající džusy lisované z ovoce, my si dávali hlavně mrkvový a melounový. Alkohol je zde zakázán, ale najdou se tu různé samohonky, domácí vína – ale jen v přísném utajení. Populární jsou neakoholická piva s nejrůznějšími příchutěmi - chutnají spíš jako limonády.

Zdroj: T.M.blogspot.com

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

Správně vidíme jen srdcem Fotografie z cest Videa Hudba Hity MEXIKO Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Krásné ženy se svlékají Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy A M E R I K A Ptáci jaro přijde brzy a léto rychle za ním Divoká Příroda Jižní Afriky Cestování po Chile Patagonie Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Příroda Jak se staví sen Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Ježíš Kristus Fotografie z Venezuely Dovolená Severní Amerika Kanada USA Instinkty a pudy Krásy Severní Ameriky Mateřství a péče o potomstvo TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Venezuela Original Photo aktivity radosti a milování života ŘECKO SYRIE a JORDÁNSKO *Úvod do blogu Ninive I T A L I E Hnízdění Kalifornie Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Šťastný Nový Den South Africa IRÁN Krmení mladých Namlouvání Česká písnička Fotografujte Jak se volí presidenti v Česku recenze Milování světu vládne Santorini Kruger National Park Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen S Google do světa internetu Slovinsko Cambridge IRSKO Komentáře Londýn Svobodné rozhodnutí Zdraví ABBA Jaro Kos Kámen a bolest Láska Mexico a staré aztécké indiánské tance Naše zahrady flame pod články na webu Čas lásek jelenů Akční příběh - zabijačka a to okolo :: Caracas Christina Aquilera Historie Karel Kryl Konipas bílý Korsika Krmítko Kvalita života Labutě péče o mladé Lama Moře Námluvy NĚMECKO O demokracii Pohyb Prevence Pychosomatická medicína Příběhy ze života Radůza S Motorolou RAZR V3 Schwabisch Hall Stehlík United Kingdom Zahrady první máj Ťuhýk obecný Afrodíté Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Enigma Euro Fejeton Flora Google Street View Helikoptérové matky Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Iva Kubelková Jan Saudek Jana Doležalová John Denver Johnny Cash Karel Hynek Mácha Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Kritické myšlení Kylie Minogue Káně Křivoklát Lenost Lyžování Léto Marie Rottrová Medaile Medicina Mince Motivace Motivační základní emoce Nemoci Obě dvě i ve vaně Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Páření Čmelák královna Překladač Radost a uspokojení Sabrina Boys Sen o vlčím máku Slavík obecný Slovensko Slunéčko sedmitečné Slípka zelenonohá Smokie Smích Spánek Srdce Vancouver Velký pátek Verše Veverka Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vánoce Vánoční Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zlato včelky a jejich domečky Čas lásek čápů Čápi Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...