Záleží na tom, jak dobře žiješ, ne jak dlouho. Jak předcházet sporům a hádkám?

Berneška bělolící
Jsem diplomat, hádky ze srdce nesnáším a proto se jim snažím cíleně vyhýbat, ale někdy to nejde.
Nejlepší je zůstat v klidu, nenechat se rozdráždit, snažit se pochopit, co tím ten náš protějšek sleduje, co ho k tomu vede a jak mu asi je na duši. Proč vlastně vyvolává hádku? Jsou tací, kteří to dělají záměrně a potřebují to jako vzduch. Jindy se bojí a snaží se to přetlouct hádkou, aby se to nepoznalo nebo si neví rady. Také záleží na tom, kdo spor vyvolá. Jestli protivný neurvalec v dopravním prostředku, nenaložený kolega v práci, podrážděný partner doma, stará babička, soused co se nudí, nebo jen prostě je dnes hádavý den a štěkají se všichni létá to vzduchem a s tím se nic nedá dělat, to přejde samo. Někdy to pročistí vzduch, ale asi se v tom nemá zbytečně moc šťourat, štěknout, rafnout vylízat si rány a smířit se. Rozdělit medaile za zásluhy a šťastně čekat na další boj!

Záleží na tom, jak dobře žiješ, ne jak dlouho
QUAM BENE VIVAS, REFERT, NON QUAM DIU  (Seneca Mladší, Listy Luciliovi)

Jak předcházet sporům a hádkám...?

Zaměřím se na naše dospělé děti. Z vlastní zkušenosti mohu dodat několik rad, jak se vyhnout ani ne tak hádkám, ale spíše nevůli a rozladění s našimi už dospělými dětmi (mám tři,všechni stojí na vlastních nohách).
1. Při každém setkání se snažím najít na nich najít něco,co bych mohla nahlas pochválit (i když se mi barva vlasů až tak "nepozdává", oblečení je příliš avantgardní, potomek je pohublý, anebo naopak...)
2. Nechám je vypovídat, nepřerušuju je, pozorně naslouchám (ačkoliv se často opakují...a já skoro nemůžu vydržet, abych ty jejich "řeči" a názory nějak nekomentovala...) Těžké!!!
3. Nekomentuju, vydržím to-až na vyzvání - však ono přijde...pak přesto velmi obezřetně.. - Pozor-to je kritická situace!
4. Mám stále na mysli, že potomci obvykle očekávají ode mne souhlas se svým názorem a postojem, proto svůj oprávněný opačný názor jim podávám po kapkách a jen jako možný pohled z druhé strany(děti si ho později pravděpodobně velmi rychle přisvojí za svůj vlastní - to je pak moje výhra, ale netřeba to dávat najevo!)
5. I když od nich mohu slyšet často něco jako : "Neuč orla lítat" - jako reakci na nějakou dobře míněnou radu, nikdy pak zpětně nedodávám:"Vždyť jsem to říkala" (protože to oni si už nepamatují...)
6. Mám vždycky pro ně připraveno něco na zub a pití, třebaže tvrdí, že nemají hlad a žízeň (vždycky mají hlad i žízeň !)
7. Nemluvím s nimi o svém zdravotním stavu fyzickém a psychickém (pokud se náhodou zeptají jak se nám -mně a manželovi- daří, odpovídám jejich oblíbeným O.K. - nechtějí totiž slyšet nic jiného. Jsou to však hodné děti a v případě krize by byly určitě "na místě"- o tom ani v nejmenším nepochybuju!
8. Nestěžuju si na život, práci, manžela-jejich otce (ačkoliv bych mnohdy tak ráááda...) Spíše jim vykládám humorné příběhy z našeho denního života- spolužití.To mají teda ze všeho nejraději!(naštěstí jich máme dost a dost....)
9. Nevyužiju jejich návštěvy k tomu, abych je k něčemu"zaúkolovávala"- to se musí velmi obezřetně!! A protože -jak jsem již dříve zmínila- jsou to hodné děti - zeptají se,co by bylo třeba... a pak je tu vhodný prostor....nesmí se to přehánět, ovšem...
10. Poděkuju za návštěvu, ale vyvaruju se vyčítání, že třeba o sobě nedali delší čas vědět (nezmíním existenci mobilu, icq....) Ve skutečnosti mě to hrozně štve, že se neozývají několik dnů... Opětně se domluvíme, že jsme přece "pořád ve styku"-mobil, icq...
11. Poptám se, jak bych jim mohla být v následných dnech užitečná (někam zajít- něco vyřídit, přijet pohlídat vnoučata, očekávat, že vnoučata přivezou k nám...) Obvykle odpoví, že se ozvou-což znamená : buď stále připravena (no, já jsem...)
12. Mám volné středy, mám dva vnuky...nějak se to skloubí...je to O.K.
Samozřejmě, že se uvedené body nedají splnit beze zbytku.Víte to stejně dobře jako já...jen jsem si to tak nějak shrnula...

        Mějme se rádi!

Moudrá slova -  od český Seneca v sukních, to jsou slova k vytesání do kamene.

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

Správně vidíme jen srdcem Fotografie z cest Videa Hudba Hity MEXIKO Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Krásné ženy se svlékají Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy A M E R I K A Ptáci jaro přijde brzy a léto rychle za ním Divoká Příroda Jižní Afriky Cestování po Chile Patagonie Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Příroda Jak se staví sen Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Ježíš Kristus Fotografie z Venezuely Dovolená Severní Amerika Kanada USA Instinkty a pudy Krásy Severní Ameriky Mateřství a péče o potomstvo TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Venezuela Original Photo aktivity radosti a milování života ŘECKO SYRIE a JORDÁNSKO *Úvod do blogu Ninive I T A L I E Hnízdění Kalifornie Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Šťastný Nový Den South Africa IRÁN Krmení mladých Namlouvání Česká písnička Fotografujte Jak se volí presidenti v Česku recenze Milování světu vládne Santorini Kruger National Park Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen S Google do světa internetu Slovinsko Cambridge IRSKO Komentáře Londýn Svobodné rozhodnutí Zdraví ABBA Jaro Kos Kámen a bolest Láska Mexico a staré aztécké indiánské tance Naše zahrady flame pod články na webu Čas lásek jelenů Akční příběh - zabijačka a to okolo :: Caracas Christina Aquilera Historie Karel Kryl Konipas bílý Korsika Krmítko Kvalita života Labutě péče o mladé Lama Moře Námluvy NĚMECKO O demokracii Pohyb Prevence Pychosomatická medicína Příběhy ze života Radůza S Motorolou RAZR V3 Schwabisch Hall Stehlík United Kingdom Zahrady první máj Ťuhýk obecný Afrodíté Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Enigma Euro Fejeton Flora Google Street View Helikoptérové matky Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Iva Kubelková Jan Saudek Jana Doležalová John Denver Johnny Cash Karel Hynek Mácha Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Kritické myšlení Kylie Minogue Káně Křivoklát Lenost Lyžování Léto Marie Rottrová Medaile Medicina Mince Motivace Motivační základní emoce Nemoci Obě dvě i ve vaně Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Páření Čmelák královna Překladač Radost a uspokojení Sabrina Boys Sen o vlčím máku Slavík obecný Slovensko Slunéčko sedmitečné Slípka zelenonohá Smokie Smích Spánek Srdce Vancouver Velký pátek Verše Veverka Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vánoce Vánoční Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zlato včelky a jejich domečky Čas lásek čápů Čápi Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...