Domky pro samotářky - pozorovat vlastní včely a bez práce!

Včela př práci
Domky pro samotářky - vlastní včely a bez práce!

Fotky  profesionálně vyráběných domečků, můžete zakoupit v internetovém obchodě Zelená domácnost.com

 Velkou předností včel samotářek proti včelám medonosným jsou téměř nulové nároky na jejich chov. Stačí vyrobit nebo koupit domeček nebo více domků  a na zimu je případně přenést do chráněných nevytápěných prostor. Dále se už o domečky nemusíte nijak starat. Dokonce není nutné ani čistění použitých dutinek. Samotářky si vše obstarají sami.  Protože jsou samotářky věrní svému bydlišti po generace, je velmi pravděpodobné, že s prvním obsazením domků získáváte sousedy na celý život. Samotářky se také, na rozdíl od včel medonosných, nenechají odlákat bohatší nabídkou nektaru a pylu třeba na vzdáleném řepkovém poli a poctivě opylují okolí svých příbytků.

Jak by měl takový domeček vypadat?

Na tvaru domečku včelkám nezáleží. Důležité je dodržet průměr otvorů (dutinek). Včelky využívají (dle druhu) dutinky o průměru cca 3 - 8 mm. Hloubka dutinek je libovolná. Pokud je dutinka kratší, než samice potřebuje, prostě naklade zbylá vajíčka do dutinky sousední. Když je příliš hluboká, tak ji nevyplní celou. Ale je nutné, aby dutinky nebyly průchozí skrz na skrz. Takové dutinky samotářky nevyužijí. Na dutinky lze využít vyvrtané dřevo, bambus a další dutá stébla.  Pokud žijete v místech, kde se vyskytují strakapoudi (u lesa...), je dobré dutinky v domečkách chránit proti vyklování a vytahání. Strakapoud totiž dokáže nejen vyklovat přední části dutinek, ale dutinky i vyházet z domečku a dokonce odnosit. Jako ochrana se používá králičí pletivo, které se předsadí cca 1 cm před vletové otvory dutinek. Některé komerční domečky jsou touto ochranou již vybaveny.

Na slunečnici
Velmi zajímavé je pozorování dění v jednotlivých dutinkách, což umožňuje rozebíratelný domeček nebo prosklené dutinky.  Doba, kdy v každé druhé zahrádce stálo pár úlů medonosných včel je bohužel asi nenávratně pryč. Zkuste si proto u vás alespoň pár takových domečků pro samotářky umístit. Dále už se o všechny ty čalounice, maltářky, zednice a další nemusíte vůbec starat. Dírek a dutin není v přírodě nikdy dost!  A když se budete nudit, můžete z blízka pozorovat krátký, ale nesmírně zajímavý život samotářských včel a poznávat další důkazy o tom, jak to většinou na rozdíl od nás lidí, ta příroda zase dobře vymyslela.

Z vlastní zkušenosti dodávám, že pozorování samotářek je návykové. Proto doporučuji domeček nebo domečky umístit tam, kde se často pohybujete. Jen tak nepřijdete o vše zajímavé. Třeba o krásně vybarvené zlatěnky, které se snaží jako kukačky vložit do dutinek samotářkám vlastní vajíčka, ale i vykukování dospělých samotářek z hnízd brzy po ránu. V těch chvílích vypadají jako pes v boudě, kterému se nechce vstávat. Ony ale spíše čekají na sluneční svit a oteplení. Hezké je i pozorování jak se dutinky postupně zaplňují a včelky jejich konce uzavírají. Chybí jen nápisy obsazeno.

Samotářské včely vzhledem ke krátkému doletu potřebují hnízdit v bezprostřední blízkosti kvetoucích luk. V Jihočeském kraji je několik pískoven, kde se vyskytují samotářské včely ve větší míře.  Samotářské včely na rozdíl od těch medonosných nežijí v úlech. Vyhledávají si hnízda v různých škvírách a dutinách nebo si vyhrabávají nory v hlíně a písku. V Jihočeském kraji se ve větší míře vyskytují především v pískovnách Lžín na Táborsku, u Dračice poblíž Rapšachu na Jindřichohradecku nebo Cep II u Třeboně na Jindřichohradecku. "Vyskytují se zde unikátní druhy," řekl Jiří Řehounek který se v českobudějovické organizaci Calla věnuje ochraně hmyzu. Dodal, že v Česku stále žijí stovky druhů včel samotářských, ale desítky jich už vyhynuly.

Obsah tohoto webu je možno veřejně šířit pro nekomerční účely. Děkujeme

Více zde: http://www.vcelkysamotarky.cz/vlastni-chov/domky-pro-samotarky/Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

Správně vidíme jen srdcem Fotografie z cest Videa Hudba Hity MEXIKO Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Krásné ženy se svlékají Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy A M E R I K A Ptáci jaro přijde brzy a léto rychle za ním Divoká Příroda Jižní Afriky Cestování po Chile Patagonie Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Příroda Jak se staví sen Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Ježíš Kristus Fotografie z Venezuely Dovolená Severní Amerika Kanada USA Instinkty a pudy Krásy Severní Ameriky Mateřství a péče o potomstvo TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Venezuela Original Photo aktivity radosti a milování života ŘECKO SYRIE a JORDÁNSKO *Úvod do blogu Ninive I T A L I E Hnízdění Kalifornie Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Šťastný Nový Den South Africa IRÁN Krmení mladých Namlouvání Česká písnička Fotografujte Jak se volí presidenti v Česku recenze Milování světu vládne Santorini Kruger National Park Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen S Google do světa internetu Slovinsko Cambridge IRSKO Komentáře Londýn Svobodné rozhodnutí Zdraví ABBA Jaro Kos Kámen a bolest Láska Mexico a staré aztécké indiánské tance Naše zahrady flame pod články na webu Čas lásek jelenů Akční příběh - zabijačka a to okolo :: Caracas Christina Aquilera Historie Karel Kryl Konipas bílý Korsika Krmítko Kvalita života Labutě péče o mladé Lama Moře Námluvy NĚMECKO O demokracii Pohyb Prevence Pychosomatická medicína Příběhy ze života Radůza S Motorolou RAZR V3 Schwabisch Hall Stehlík United Kingdom Zahrady první máj Ťuhýk obecný Afrodíté Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Enigma Euro Fejeton Flora Google Street View Helikoptérové matky Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Iva Kubelková Jan Saudek Jana Doležalová John Denver Johnny Cash Karel Hynek Mácha Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Kritické myšlení Kylie Minogue Káně Křivoklát Lenost Lyžování Léto Marie Rottrová Medaile Medicina Mince Motivace Motivační základní emoce Nemoci Obě dvě i ve vaně Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Páření Čmelák královna Překladač Radost a uspokojení Sabrina Boys Sen o vlčím máku Slavík obecný Slovensko Slunéčko sedmitečné Slípka zelenonohá Smokie Smích Spánek Srdce Vancouver Velký pátek Verše Veverka Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vánoce Vánoční Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zlato včelky a jejich domečky Čas lásek čápů Čápi Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...