Domky pro samotářky - pozorovat vlastní včely a bez práce!

Včela př práci
Domky pro samotářky - vlastní včely a bez práce!

Fotky  profesionálně vyráběných domečků, můžete zakoupit v internetovém obchodě Zelená domácnost.com

 Velkou předností včel samotářek proti včelám medonosným jsou téměř nulové nároky na jejich chov. Stačí vyrobit nebo koupit domeček nebo více domků  a na zimu je případně přenést do chráněných nevytápěných prostor. Dále se už o domečky nemusíte nijak starat. Dokonce není nutné ani čistění použitých dutinek. Samotářky si vše obstarají sami.  Protože jsou samotářky věrní svému bydlišti po generace, je velmi pravděpodobné, že s prvním obsazením domků získáváte sousedy na celý život. Samotářky se také, na rozdíl od včel medonosných, nenechají odlákat bohatší nabídkou nektaru a pylu třeba na vzdáleném řepkovém poli a poctivě opylují okolí svých příbytků.

Jak by měl takový domeček vypadat?

Na tvaru domečku včelkám nezáleží. Důležité je dodržet průměr otvorů (dutinek). Včelky využívají (dle druhu) dutinky o průměru cca 3 - 8 mm. Hloubka dutinek je libovolná. Pokud je dutinka kratší, než samice potřebuje, prostě naklade zbylá vajíčka do dutinky sousední. Když je příliš hluboká, tak ji nevyplní celou. Ale je nutné, aby dutinky nebyly průchozí skrz na skrz. Takové dutinky samotářky nevyužijí. Na dutinky lze využít vyvrtané dřevo, bambus a další dutá stébla.  Pokud žijete v místech, kde se vyskytují strakapoudi (u lesa...), je dobré dutinky v domečkách chránit proti vyklování a vytahání. Strakapoud totiž dokáže nejen vyklovat přední části dutinek, ale dutinky i vyházet z domečku a dokonce odnosit. Jako ochrana se používá králičí pletivo, které se předsadí cca 1 cm před vletové otvory dutinek. Některé komerční domečky jsou touto ochranou již vybaveny.

Na slunečnici
Velmi zajímavé je pozorování dění v jednotlivých dutinkách, což umožňuje rozebíratelný domeček nebo prosklené dutinky.  Doba, kdy v každé druhé zahrádce stálo pár úlů medonosných včel je bohužel asi nenávratně pryč. Zkuste si proto u vás alespoň pár takových domečků pro samotářky umístit. Dále už se o všechny ty čalounice, maltářky, zednice a další nemusíte vůbec starat. Dírek a dutin není v přírodě nikdy dost!  A když se budete nudit, můžete z blízka pozorovat krátký, ale nesmírně zajímavý život samotářských včel a poznávat další důkazy o tom, jak to většinou na rozdíl od nás lidí, ta příroda zase dobře vymyslela.

Z vlastní zkušenosti dodávám, že pozorování samotářek je návykové. Proto doporučuji domeček nebo domečky umístit tam, kde se často pohybujete. Jen tak nepřijdete o vše zajímavé. Třeba o krásně vybarvené zlatěnky, které se snaží jako kukačky vložit do dutinek samotářkám vlastní vajíčka, ale i vykukování dospělých samotářek z hnízd brzy po ránu. V těch chvílích vypadají jako pes v boudě, kterému se nechce vstávat. Ony ale spíše čekají na sluneční svit a oteplení. Hezké je i pozorování jak se dutinky postupně zaplňují a včelky jejich konce uzavírají. Chybí jen nápisy obsazeno.

Samotářské včely vzhledem ke krátkému doletu potřebují hnízdit v bezprostřední blízkosti kvetoucích luk. V Jihočeském kraji je několik pískoven, kde se vyskytují samotářské včely ve větší míře.  Samotářské včely na rozdíl od těch medonosných nežijí v úlech. Vyhledávají si hnízda v různých škvírách a dutinách nebo si vyhrabávají nory v hlíně a písku. V Jihočeském kraji se ve větší míře vyskytují především v pískovnách Lžín na Táborsku, u Dračice poblíž Rapšachu na Jindřichohradecku nebo Cep II u Třeboně na Jindřichohradecku. "Vyskytují se zde unikátní druhy," řekl Jiří Řehounek který se v českobudějovické organizaci Calla věnuje ochraně hmyzu. Dodal, že v Česku stále žijí stovky druhů včel samotářských, ale desítky jich už vyhynuly.

Obsah tohoto webu je možno veřejně šířit pro nekomerční účely. Děkujeme

Více zde: http://www.vcelkysamotarky.cz/vlastni-chov/domky-pro-samotarky/Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

*Úvod do blogu Ninive A M E R I K A ABBA Afrodíté Akční příběh - zabijačka a to okolo :: aktivity radosti a milování života Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Cambridge Caracas Cestování po Chile Patagonie Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Česká písnička Divoká Příroda Jižní Afriky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Empatie Enigma Euro Fejeton flame pod články na webu Flora Fotografie z cest Fotografie z Venezuely Dovolená Fotografujte Google Street View Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Helikoptérové matky Historie Hnízdění Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Husa Husy Christina Aquilera I T A L I E Instinkty a pudy IRÁN IRSKO Iva Kubelková Jak se staví sen Jak se volí presidenti v Česku recenze Jan Saudek Jana Doležalová Jaro jaro přijde brzy a léto rychle za ním Ježíš Kristus John Denver Johnny Cash Kalifornie Kámen a bolest Káně Karel Hynek Mácha Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Komentáře Konipas bílý Korsika Kos Krásné ženy se svlékají Krásy Severní Ameriky Kritické myšlení Krmení mladých Krmítko Kruger National Park Křivoklát Kvalita života Kylie Minogue Labutě péče o mladé Lama Láska Lenost Léto Londýn Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Lyžování Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Marie Rottrová Mateřství a péče o potomstvo Medaile Medicina Mexico a staré aztécké indiánské tance MEXIKO Milování světu vládne Mince Moře Motivace Motivační základní emoce Namlouvání Námluvy Naše zahrady NĚMECKO Nemoci O demokracii Obě dvě i ve vaně Páření Čmelák královna Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Pohyb Prevence první máj Překladač Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Příběhy ze života Příroda Ptáci Pychosomatická medicína Radost a uspokojení Radůza ŘECKO S Google do světa internetu S Motorolou RAZR V3 Sabrina Boys Santorini Sen o vlčím máku Severní Amerika Kanada USA Schwabisch Hall Slavík obecný Slípka zelenonohá Slovensko Slovinsko Slunéčko sedmitečné Smích Smokie South Africa Spánek Správně vidíme jen srdcem Srdce Stehlík Svobodné rozhodnutí SYRIE a JORDÁNSKO Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky Šťastný Nový Den TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Ťuhýk obecný United Kingdom Vancouver Vánoce Vánoční včelky a jejich domečky Velký pátek Venezuela Original Photo Verše Veverka Videa Hudba Hity Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zahrady Zdraví Zlato Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy

Vybraný příspěvek

Stehlík a krmení mladých. To je nadělení....

Můžete je spočítat? Stehlík krmí...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...