Včela př práci |
Fotky profesionálně vyráběných domečků, můžete zakoupit v internetovém obchodě Zelená domácnost.com
Velkou předností včel samotářek proti včelám medonosným jsou téměř nulové nároky na jejich chov. Stačí vyrobit nebo koupit domeček nebo více domků a na zimu je případně přenést do chráněných nevytápěných prostor. Dále se už o domečky nemusíte nijak starat. Dokonce není nutné ani čistění použitých dutinek. Samotářky si vše obstarají sami. Protože jsou samotářky věrní svému bydlišti po generace, je velmi pravděpodobné, že s prvním obsazením domků získáváte sousedy na celý život. Samotářky se také, na rozdíl od včel medonosných, nenechají odlákat bohatší nabídkou nektaru a pylu třeba na vzdáleném řepkovém poli a poctivě opylují okolí svých příbytků.
Jak by měl takový domeček vypadat?
Na tvaru domečku včelkám nezáleží. Důležité je dodržet průměr otvorů (dutinek). Včelky využívají (dle druhu) dutinky o průměru cca 3 - 8 mm. Hloubka dutinek je libovolná. Pokud je dutinka kratší, než samice potřebuje, prostě naklade zbylá vajíčka do dutinky sousední. Když je příliš hluboká, tak ji nevyplní celou. Ale je nutné, aby dutinky nebyly průchozí skrz na skrz. Takové dutinky samotářky nevyužijí. Na dutinky lze využít vyvrtané dřevo, bambus a další dutá stébla. Pokud žijete v místech, kde se vyskytují strakapoudi (u lesa...), je dobré dutinky v domečkách chránit proti vyklování a vytahání. Strakapoud totiž dokáže nejen vyklovat přední části dutinek, ale dutinky i vyházet z domečku a dokonce odnosit. Jako ochrana se používá králičí pletivo, které se předsadí cca 1 cm před vletové otvory dutinek. Některé komerční domečky jsou touto ochranou již vybaveny.
Na slunečnici |
Z vlastní zkušenosti dodávám, že pozorování samotářek je návykové. Proto doporučuji domeček nebo domečky umístit tam, kde se často pohybujete. Jen tak nepřijdete o vše zajímavé. Třeba o krásně vybarvené zlatěnky, které se snaží jako kukačky vložit do dutinek samotářkám vlastní vajíčka, ale i vykukování dospělých samotářek z hnízd brzy po ránu. V těch chvílích vypadají jako pes v boudě, kterému se nechce vstávat. Ony ale spíše čekají na sluneční svit a oteplení. Hezké je i pozorování jak se dutinky postupně zaplňují a včelky jejich konce uzavírají. Chybí jen nápisy obsazeno.
Samotářské včely vzhledem ke krátkému doletu potřebují hnízdit v bezprostřední blízkosti kvetoucích luk. V Jihočeském kraji je několik pískoven, kde se vyskytují samotářské včely ve větší míře. Samotářské včely na rozdíl od těch medonosných nežijí v úlech. Vyhledávají si hnízda v různých škvírách a dutinách nebo si vyhrabávají nory v hlíně a písku. V Jihočeském kraji se ve větší míře vyskytují především v pískovnách Lžín na Táborsku, u Dračice poblíž Rapšachu na Jindřichohradecku nebo Cep II u Třeboně na Jindřichohradecku. "Vyskytují se zde unikátní druhy," řekl Jiří Řehounek který se v českobudějovické organizaci Calla věnuje ochraně hmyzu. Dodal, že v Česku stále žijí stovky druhů včel samotářských, ale desítky jich už vyhynuly.
Obsah tohoto webu je možno veřejně šířit pro nekomerční účely. Děkujeme
Více zde: http://www.vcelkysamotarky.cz/vlastni-chov/domky-pro-samotarky/