O olympijských hrách Aulus Gellius,Noctes Atticae


Římská literatura podává zajímavá svědectví o řeckých olympijských
hrách.

Antické olympijské hry byly nejvýznamnější a nejstarší z všeřeckých her. Konaly se od roku 776 př.n.l. až do roku 393 našeho letopočtu.

Roku 394 zakazuje olympijské hry zvláštním ediktem Theodosius I., v roce 426 pak vydává rozkaz ke zbourání chrámů a soch v Olympii a dílo zkázy bylo dokonáno zemětřeseními v letech 522 a 551.

První krůčky na dlouhé cestě k prvním novodobým hrám patří řeckým učencům z Byzance, kteří ve 14. a 15. století působili na italských univerzitách, a jejich žákům. Pietro Paolo Vergerio (1348-1419), profesor padovské univerzity, byl první o kom je známo, že vyhlásil právo muže na cvičení těla. Vittorino Ramboldini de Feltre (1378-1446) šel ještě dál, když v Mantově založil tělocvičnou školu.

Olympijské hry mají jmého podle posvátného místa Olympia v západním Peloponésu, kde stál Diův chrám i jiné svatyně, závodiště a cvičiště.
Slavily se každého čtrvrtého roku za účasti všech řeckých obcí a po dobu slavnosti byl vyhlášen všeobecný svatý mír.
Přihlášení atleti museli být svobodní Řekové bezúhonných mravů.
Hry trvaly po pět dní.
Závoděno bylo zejména v pěti disciplinách (pentathlon)....ve skoku, v běhu, v hodu diskem, ve vrhu oštěpem a v zápolení¤ také boj pěstní, jízdní dostihy, běh těžkooděnců.

Pátého dne byli vyhlášeni vítězové a ověnčeni olivovým věncem.
Vítězové se vraceli domů ve slavnostním průvodu....opěvovali je básníci a byly jim stavěny sochy.

Kulturní význam OH :
Básníci a dějepisci tu přednášeli svá díla, řečníci a filosofové konali přednášky, obce uzavíraly smlouvy.
Olympijský oheň bývá zažehnut paprsky slunce v Olympii a ve slavnostním průvodu řečtí
atleti jdou v čele všech.

Pokuste si sami přeložit, co píše Aulus Gellius, Noctes Atticae III 15,3

De Rhodio Diagora celebrata historia est. Is Diagoras tres filios adulescentes habuit. Eosque
omnes vidit vincere coronarique eodem Olympiae die. Cum ibi eum tres adulescentes amplexi, coronis suis in caput patris positis, saviarentur cumque populus gratulabundus flores undique
in eum iaceret , ibi in stadio inspectante populo in osculis atque in manibus filiorum animam
efflavit.

Aulus Gellius žil ve 2. století n.l. Za dlouhých zimních večerů si pořizoval v Aténách výpisky všemožných zajímavostí z řeckých i římských děl.
Tak vznikl soubor citátů a zpráv z cenných pramenů o 20 knihách, nazvaný
Noctes Atticae.

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

*Úvod do blogu Ninive A M E R I K A ABBA Afrodíté Akční příběh - zabijačka a to okolo :: aktivity radosti a milování života Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Cambridge Caracas Cestování po Chile Patagonie Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Česká písnička Divoká Příroda Jižní Afriky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Empatie Enigma Euro Fejeton flame pod články na webu Flora Fotografie z cest Fotografie z Venezuely Dovolená Fotografujte Google Street View Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Helikoptérové matky Historie Hnízdění Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Husa Husy Christina Aquilera I T A L I E Instinkty a pudy IRÁN IRSKO Iva Kubelková Jak se staví sen Jak se volí presidenti v Česku recenze Jan Saudek Jana Doležalová Jaro jaro přijde brzy a léto rychle za ním Ježíš Kristus John Denver Johnny Cash Kalifornie Kámen a bolest Káně Karel Hynek Mácha Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Komentáře Konipas bílý Korsika Kos Krásné ženy se svlékají Krásy Severní Ameriky Kritické myšlení Krmení mladých Krmítko Kruger National Park Křivoklát Kvalita života Kylie Minogue Labutě péče o mladé Lama Láska Lenost Léto Londýn Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Lyžování Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Marie Rottrová Mateřství a péče o potomstvo Medaile Medicina Mexico a staré aztécké indiánské tance MEXIKO Milování světu vládne Mince Moře Motivace Motivační základní emoce Namlouvání Námluvy Naše zahrady NĚMECKO Nemoci O demokracii Obě dvě i ve vaně Páření Čmelák královna Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Pohyb Prevence první máj Překladač Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Příběhy ze života Příroda Ptáci Pychosomatická medicína Radost a uspokojení Radůza ŘECKO S Google do světa internetu S Motorolou RAZR V3 Sabrina Boys Santorini Sen o vlčím máku Severní Amerika Kanada USA Schwabisch Hall Slavík obecný Slípka zelenonohá Slovensko Slovinsko Slunéčko sedmitečné Smích Smokie South Africa Spánek Správně vidíme jen srdcem Srdce Stehlík Svobodné rozhodnutí SYRIE a JORDÁNSKO Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky Šťastný Nový Den TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Ťuhýk obecný United Kingdom Vancouver Vánoce Vánoční včelky a jejich domečky Velký pátek Venezuela Original Photo Verše Veverka Videa Hudba Hity Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zahrady Zdraví Zlato Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy

Vybraný příspěvek

Stehlík a krmení mladých. To je nadělení....

Můžete je spočítat? Stehlík krmí...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...