Mexico City Tula Quetzalcóatl Tezpatlipoca Hernán Cortez

Tula
Hlavní město Toltécké civilizace leží asi 65 km severně od Mexico City. Svého vrcholu dosáhlo mezi 10. a 12. stoletím, kdy v něm žilo kolem 30-40 tisíc lidí, tedy stejně jako dnes. O Toltécích toho není příliš známo, především se neví co je skutečnost a co pouhé legendy. Toltékové byly mocnými válečníky dominujícími nad celým středním Mexikem. Válečníci byli organizováni do řádů podle zasvěcení různým zvířecím bohům - kojotovi, jaguárovi nebo orlovi. Nejvýznamnějším bohem byl ale Quetzalcóatl (opeřený had). Tezpatlipoca (kouřící zrcadlo), nový bůh bojovníků a magie vyžadoval pravidelnou stravu - srdce obětovaných bojovníků. Král Quetzalcóatl chtěl zamezit těmto obětem, byl však vyhnán a odplul směrem na východ, slíbil však, že se v přesně určený čas vrátí ze směru odkud vychází Slunce. Předurčené datum se blížilo, když do Mexika přišel španělský dobyvatel Hernán Cortez. Aztécký panovník Montezuma II. a všichni jeho bojovníci ho pokládali za boha a obávali se proti němu bojovat.
Quetzalcóatl však odplul na Yucatán, kde založil nový Toltécký stát Chichen-Itzá. Brutální toltékové v Tule byly ve 13. století zničeni nájezdy chichimeků.
Vliv Toltéků byl však obrovský, nejen ve své době, ale také na budoucí státy, jako např. na Aztéky.

Foto prohlížejte ve zvětšení na display, nebo použijte F11
Copyright.

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

*Úvod do blogu Ninive A M E R I K A ABBA Afrodíté Akční příběh - zabijačka a to okolo :: aktivity radosti a milování života Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Cambridge Caracas Cestování po Chile Patagonie Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Česká písnička Divoká Příroda Jižní Afriky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Empatie Enigma Euro Fejeton flame pod články na webu Flora Fotografie z cest Fotografie z Venezuely Dovolená Fotografujte Google Street View Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Helikoptérové matky Historie Hnízdění Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Husa Husy Christina Aquilera I T A L I E Instinkty a pudy IRÁN IRSKO Iva Kubelková Jak se staví sen Jak se volí presidenti v Česku recenze Jan Saudek Jana Doležalová Jaro jaro přijde brzy a léto rychle za ním Ježíš Kristus John Denver Johnny Cash Kalifornie Kámen a bolest Káně Karel Hynek Mácha Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Komentáře Konipas bílý Korsika Kos Krásné ženy se svlékají Krásy Severní Ameriky Kritické myšlení Krmení mladých Krmítko Kruger National Park Křivoklát Kvalita života Kylie Minogue Labutě péče o mladé Lama Láska Lenost Léto Londýn Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Lyžování Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Marie Rottrová Mateřství a péče o potomstvo Medaile Medicina Mexico a staré aztécké indiánské tance MEXIKO Milování světu vládne Mince Moře Motivace Motivační základní emoce Namlouvání Námluvy Naše zahrady NĚMECKO Nemoci O demokracii Obě dvě i ve vaně Páření Čmelák královna Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Pohyb Prevence první máj Překladač Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Příběhy ze života Příroda Ptáci Pychosomatická medicína Radost a uspokojení Radůza ŘECKO S Google do světa internetu S Motorolou RAZR V3 Sabrina Boys Santorini Sen o vlčím máku Severní Amerika Kanada USA Schwabisch Hall Slavík obecný Slípka zelenonohá Slovensko Slovinsko Slunéčko sedmitečné Smích Smokie South Africa Spánek Správně vidíme jen srdcem Srdce Stehlík Svobodné rozhodnutí SYRIE a JORDÁNSKO Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky Šťastný Nový Den TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Ťuhýk obecný United Kingdom Vancouver Vánoce Vánoční včelky a jejich domečky Velký pátek Venezuela Original Photo Verše Veverka Videa Hudba Hity Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zahrady Zdraví Zlato Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy

Vybraný příspěvek

Stehlík a krmení mladých. To je nadělení....

Můžete je spočítat? Stehlík krmí...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...