Írán - Persie Íránská kuchyně a pohostinnost - Fotografie - Vyprávění o skutečnosti vzdálené země

iránský chlapec co nese náruč chleba na fotografii...

Vůbec to není v Íránu tak zlé, jak by se zdálo podle zařazení země do "Říše Zla" Ten iránský chlapec co nese náruč chleba na fotografii - má na tričku napsáno : Spiderman

Pokračování ze stránek SkalWebSite:
* Čaj je vůbec velmi důležitá záležitost v životě Íránců. Pijí ho neustále, usrkávají přes kostku cukru v ústech. Je to společenská záležitost, dostali jsme mnoho pozvání na čaj od lidí, s kterými jsme prohodili pár slov. Čaj se pije v Íránu asi od 17. století. Jsou zde čajovny, kde se pije čaj či kafe a kouří vodní dýmky. Některé jsou vyhrazeny pouze mužům, někde mají ženy vymezené prostory, ale naštěstí existují i oboupohlavní.. Pouze vodní dýmka je povolená jen mužům..
Hlavním jídlem je často kebab, může být z mletého jehněčího, kuřecích kousků a podobně Grilují ho a podávají s rýží a grilovanými rajčaty. Rýže je servírována zdobená šafránovou rýží a sušeným rybízem a kouskem másla. Většinou se dostane obrovská hromada a je opravdu výborná (ne jako ty slepence, co nám podávali ve školních jídelnách).
My jsme vyzkoušeli značné množství íránských jídel během naší návštěvy u Mahsy v Esfahánu. Mezi nejznámnější patří ghorme sabzi (zelenohnědá omáčka s masem, fazolemi, zeleninou), pečená rýže s kuřecími kousky, plněná pečená rajčata , papriky, lilek, plněné vinné listy. Perskou klasikou je pak fesenjun, což je maso s omáčkou z ořechů a šťávy z granátových jablek. Zajímavou specialitou z okolí Kaspického moře je mirza ghasemi(lilek, dýně, česnek, rajčata a vejce. Vše servírováno s rýží a všudypřítomným jogurtem.
Lahůdkou mezi lahůdkami je prý vařená ovčí hlava a z té především jazyk, mozeček a oči, dále též pak ovčí nožky...nic z toho jsme neochutnávali, vyprávěla nám o tom Mahsa a chtěla koupit jednu hlavu v konzervě, naštěstí se na to zapomnělo.
Jako dezert je často ovoce všech druhů. Našem nejoblíbenějším sladkým pečivem se s přehledem staly koláčky plněné ořechovou náplní, které pečou u Kaspického moře v oblasti Gilan. Dále mají spousty koláčků z lineckého těsta, listového s různými náplněmi. A samozřejmě je k mání baklava apod.
Kromě čaje pijou často slaný jogurtový nápoj s bylinkami, coca colu (tu si navzdory embargu stále pod tímto brandem lahvují v Mashadu), fantu, popř. jejich íránské Zam Zam variace. Na každém rohu nabízejí vynikající džusy lisované z ovoce, my si dávali hlavně mrkvový a melounový. Alkohol je zde zakázán, ale najdou se tu různé samohonky, domácí vína – ale jen v přísném utajení. Populární jsou neakoholická piva s nejrůznějšími příchutěmi - chutnají spíš jako limonády.

Zdroj: T.M.blogspot.com

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

*Úvod do blogu Ninive A M E R I K A ABBA Afrodíté Akční příběh - zabijačka a to okolo :: aktivity radosti a milování života Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Cambridge Caracas Cestování po Chile Patagonie Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Česká písnička Divoká Příroda Jižní Afriky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Empatie Enigma Euro Fejeton flame pod články na webu Flora Fotografie z cest Fotografie z Venezuely Dovolená Fotografujte Google Street View Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Helikoptérové matky Historie Hnízdění Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Husa Husy Christina Aquilera I T A L I E Instinkty a pudy IRÁN IRSKO Iva Kubelková Jak se staví sen Jak se volí presidenti v Česku recenze Jan Saudek Jana Doležalová Jaro jaro přijde brzy a léto rychle za ním Ježíš Kristus John Denver Johnny Cash Kalifornie Kámen a bolest Káně Karel Hynek Mácha Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Komentáře Konipas bílý Korsika Kos Krásné ženy se svlékají Krásy Severní Ameriky Kritické myšlení Krmení mladých Krmítko Kruger National Park Křivoklát Kvalita života Kylie Minogue Labutě péče o mladé Lama Láska Lenost Léto Londýn Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Lyžování Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Marie Rottrová Mateřství a péče o potomstvo Medaile Medicina Mexico a staré aztécké indiánské tance MEXIKO Milování světu vládne Mince Moře Motivace Motivační základní emoce Namlouvání Námluvy Naše zahrady NĚMECKO Nemoci O demokracii Obě dvě i ve vaně Páření Čmelák královna Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Pohyb Prevence první máj Překladač Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Příběhy ze života Příroda Ptáci Pychosomatická medicína Radost a uspokojení Radůza ŘECKO S Google do světa internetu S Motorolou RAZR V3 Sabrina Boys Santorini Sen o vlčím máku Severní Amerika Kanada USA Schwabisch Hall Slavík obecný Slípka zelenonohá Slovensko Slovinsko Slunéčko sedmitečné Smích Smokie South Africa Spánek Správně vidíme jen srdcem Srdce Stehlík Svobodné rozhodnutí SYRIE a JORDÁNSKO Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky Šťastný Nový Den TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Ťuhýk obecný United Kingdom Vancouver Vánoce Vánoční včelky a jejich domečky Velký pátek Venezuela Original Photo Verše Veverka Videa Hudba Hity Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zahrady Zdraví Zlato Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy

Vybraný příspěvek

Stehlík a krmení mladých. To je nadělení....

Můžete je spočítat? Stehlík krmí...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...