ÍRÁN - Isfahán Mešity Synagogy i Kostely - Vyprávění o skutečnosti vzdálené země
Jedna strana náměstí sousedí s rozlehlým trhem. Na druhé straně trhu je židovská čtvrť a v ní je Páteční mešita (Jameh Masdžet). Největší a nejstarší mešita v Íránu. Je velmi rozlehlá, stavěná z nepálených cihel. Její hlavní kopule byla postavena před 1000 lety a je to první kupole postavená bez nosných podpor. S kupolí sousedí řada dalších sekcí mešity, které byly postupně dostavovány, přestavovány a sloužily k nejrůznějším účelům. Mešita prý přežila 9 zemětřesení, takže tehdejší mistři stavebníci odvedli dobrou práci. Mešita není příliš zdobená, na mnoha místech jsou rozpadající se místa, někde jsou podepřené stropy, sloupy nesoucí klenby jsou mnohdy dost nakřivo, ale z celého místa dýchá historie a patina a je dobře, že pořád slouží svému účelu. Ostatně jako další místa, která se třikrát za den zavřou, aby v nich mohly proběhnout modlitby.

Isfahán je turistické město a je to na něm vidět. Trhovci a jejich naháněči jsou na turisty velmi dobře připravení. Scénář je vždy stejný: zeptají se odkud člověk je a pak začnou mluvit v jeho jazyce. Jsou opravdu dobří, zabírají i na takové státy jako je Estonsko. Jen na Albánii byl jeden z nich krátký. Říkal ale, že z Albánie ještě žádného turistu nepotkal, tak je možné, že teď už má příslušné fráze v krvi. Po úvodní spršce v rodné řeči se začne konverzovat v angličtině a naháněč neomylně vede oběť do spřízněného krámku „na čaj“. Zdejší trh je vyhlášený tím, že je nejlepší na pořízení všech možných „handicrafts“ a pravda je, že tu mají opravdu krásné věci. Vázičky, mísy a hrnky z jemného modrého malovaného materiálu, rámečky a krabičky vykládané kovem a barevnými ploškami, věci tepané z nejrůznějších kovů, ubrusy s tištěnými vzory ze zaručeně přírodních barev, zlato, stříbro, drahé kamení a samozřejmě koberce. Navíc ceny které si trhovci řeknou vypadají na evropské poměry velmi dobře. Nepoučený Evropan už sahá pro peněženku, ale pak ho napadne: no jo, jsem ale na trhu, měl bych asi smlouvat. Srazí cenu o 20% a má radost. Do chvíle, než o dvě ulice dál najde danou věc v ofiko obchodě za poloviční cenu. Ale jinak jsou trhovci opravdu milí a nikdo nikoho koneckonců nic nakupovat nenutí.

V Isfahánu jsou velké židovské a arménské komunity. Synagogy i kostely připadají neznalému člověku jako mešity a židovky i křesťanky také chodí zahalené. Zasvěcenec je ale pozná podle typu úboru a hedžábu co mají na sobě. Byli jsme v jednom místním kostele, který slouží Arménům jako jejich centrum. Byl celý pestře vymalovaný výjevy z bible s velmi jednoduchým oltářem. Jeho součástí je i muzeum, které velmi dobře popisuje život Arménů v Persii a jejich začleňování do zdejší společnosti včetně role Íránu za turecké genocidy v roce 1915.

Zdroj: T.M

Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

*Úvod do blogu Ninive A M E R I K A ABBA Afrodíté Akční příběh - zabijačka a to okolo :: aktivity radosti a milování života Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Cambridge Caracas Cestování po Chile Patagonie Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Česká písnička Divoká Příroda Jižní Afriky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Empatie Enigma Euro Fejeton flame pod články na webu Flora Fotografie z cest Fotografie z Venezuely Dovolená Fotografujte Google Street View Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Helikoptérové matky Historie Hnízdění Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Husa Husy Christina Aquilera I T A L I E Instinkty a pudy IRÁN IRSKO Iva Kubelková Jak se staví sen Jak se volí presidenti v Česku recenze Jan Saudek Jana Doležalová Jaro jaro přijde brzy a léto rychle za ním Ježíš Kristus John Denver Johnny Cash Kalifornie Kámen a bolest Káně Karel Hynek Mácha Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Komentáře Konipas bílý Korsika Kos Krásné ženy se svlékají Krásy Severní Ameriky Kritické myšlení Krmení mladých Krmítko Kruger National Park Křivoklát Kvalita života Kylie Minogue Labutě péče o mladé Lama Láska Lenost Léto Londýn Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Lyžování Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Marie Rottrová Mateřství a péče o potomstvo Medaile Medicina Mexico a staré aztécké indiánské tance MEXIKO Milování světu vládne Mince Moře Motivace Motivační základní emoce Namlouvání Námluvy Naše zahrady NĚMECKO Nemoci O demokracii Obě dvě i ve vaně Páření Čmelák královna Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Pohyb Prevence první máj Překladač Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Příběhy ze života Příroda Ptáci Pychosomatická medicína Radost a uspokojení Radůza ŘECKO S Google do světa internetu S Motorolou RAZR V3 Sabrina Boys Santorini Sen o vlčím máku Severní Amerika Kanada USA Schwabisch Hall Slavík obecný Slípka zelenonohá Slovensko Slovinsko Slunéčko sedmitečné Smích Smokie South Africa Spánek Správně vidíme jen srdcem Srdce Stehlík Svobodné rozhodnutí SYRIE a JORDÁNSKO Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky Šťastný Nový Den TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Ťuhýk obecný United Kingdom Vancouver Vánoce Vánoční včelky a jejich domečky Velký pátek Venezuela Original Photo Verše Veverka Videa Hudba Hity Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zahrady Zdraví Zlato Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy

Vybraný příspěvek

Stehlík a krmení mladých. To je nadělení....

Můžete je spočítat? Stehlík krmí...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...