Írán - Persie - Fotografie - Příběhy - Vyprávění o skutečnosti vzdálené země
Jak jsem přišel o jednu iluzi
Jak říkám, Teherán je vcelku ošklivý, ale je v něm pár pozoruhodných míst. Jedním z nich je Golestánský palác - komplex veliký asi čtvrt čtverečního kilometru, jehož nejstarší část je stará asi 800 let. Do dnešní doby procházel neustálým vývojem, budovy se bouraly, rozšiřovaly, přestavovaly, stavěly se nové, a každá dynastie v něm chtěla zanechat trvalou stopu. Až do islámské revoluce sloužil palác vládnoucí suitě a odehrávaly se v něm všechny oficiální ceremonie. Dnes je veřejnosti přístupná pouze jeho zanedbatelná část, ale i tak návštěva určitě stojí za to. Co nás zaujalo:
- Zrcadlové sály. Výzdobu ohromných, členitých místností tvoří ornamenty vykládané zrcadlovými sklíčky. Ornamenty jsou plastické, vytváří někdy neuvěřitelně složité plochy a tvary.
- Úžasný ohromný trůn z bílého průsvitného mramoru - byl schovaný v jednom ze zrcadlových sálů, který byl zakrytý plachtou. Naštěstí nikomu nevadilo, když člověk plachtu odhrnul z vlezl dovnitř.
- Fotografická galerie ukazující život z té doby (okolo 1850). Šáh Nasr-e-din (neznám to jméno z pohádek?) byl zřejmě vášnivý fotograf. U půlky fotek zobrazujících jeho, jeho klauny a šašky, děti a prostory paláce byl uvedený jako autor.
- Prázdné kašny - zahrada paláce obsahuje řadu kašen a fontánek, které jsou vzájemně pospojovány soustavou potůčků a propustí. Zároveň do nich může proudit voda z fontánek uvnitř budov. Celý tenhle systém je dnes ale prázdný. Nikde ani kapka vody.

Přemýšlíte o vlastním businessu? Založte si v Íránu leteckou společnost. Naše zkušenost je, že všechny lety kamkoliv jsou 14 dní dopředu vyprodány. Včera, při posledním zoufalém pokusu vyjednat některou z variant které jsme vymysleli se na nás usmálo štěstí v podobě Íránky, která se nenechala odradit a nakonec někde vyšťourala 2 místa v první třídě jakéhosi charteru do Širázu na druhý den (!). Vyběhla z kanceláře a za půl hodiny se vrátila s letenkami. Takže se vracíme k původní variantě naší cesty, která se zdála už neuskutečnitelná a v pondělí večer letíme do Širázu. Není to sice ta společnost co má výsadu „runs the world’s last Boeing 707 in passenger operation“, ale nevadí. Příliš adrenalinu také škodí.

Od první cesty do Mexika jezdím s "kapsou na krku". Mám v ní všechno bez čeho se neobejdu. Většinou pas a peníze. Nemůžu o ni přijít. Není vidět, je z kvalitního materiálu, vždycky jí cítím a případný útok snadno odrazím. Až do dneška. Jeli jsme metrem na letiště. Vzadu baťoh s věcmi, vpředu baťoh s foťáky. Cestu jsme příjemně strávili s mladými kluky co se nás vyptávali na všechno možné. Pak jsme vystoupili a jdeme. Najednou za sebou vnímám nějaké hemžení. Slyším mister! mister! Ohlédnu se. Přibíhá ke mně uhrovitý klučina a podává mi mojí kapsu. Stojím, čumím. Nechápu to; o tu kapsu přece nemělo jít přijít! Ale ona má přetrženou šňůrku. Než se vzpamatuju, kluk je pryč. Ani poděkovat jsem mu nestačil...


Oblíbené příspěvky

VYBERTE SI Z NABÍDKY MENU: (štítky)

*Úvod do blogu Ninive A M E R I K A ABBA Afrodíté Akční příběh - zabijačka a to okolo :: aktivity radosti a milování života Aljaška Alpy Dachstein Anne Sophie Mutter Ashley Tisdale Baby - Blackbird Beruška Bylinky Cambridge Caracas Cestování po Chile Patagonie Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Česká písnička Divoká Příroda Jižní Afriky Dlouhozobka svízelová Dřípatka Empatie Enigma Euro Fejeton flame pod články na webu Flora Fotografie z cest Fotografie z Venezuely Dovolená Fotografujte Google Street View Hádanka - Kdo je chytřejší? Muži nebo ženy Helikoptérové matky Historie Hnízdění Hodně jíme a rosteme jako z vody Dvojčata 1 rok Holub hřivnáč Hory Humor a vtipy Husa Husy Christina Aquilera I T A L I E Instinkty a pudy IRÁN IRSKO Iva Kubelková Jak se staví sen Jak se volí presidenti v Česku recenze Jan Saudek Jana Doležalová Jaro jaro přijde brzy a léto rychle za ním Ježíš Kristus John Denver Johnny Cash Kalifornie Kámen a bolest Káně Karel Hynek Mácha Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kelly Family Kočky a my Komentáře Konipas bílý Korsika Kos Krásné ženy se svlékají Krásy Severní Ameriky Kritické myšlení Krmení mladých Krmítko Kruger National Park Křivoklát Kvalita života Kylie Minogue Labutě péče o mladé Lama Láska Lenost Léto Londýn Lorem ipsum celé vysvětlení pro hledající Bloggery Lyžování Mám dobrou náladu ale srdce je smutné Marie Rottrová Mateřství a péče o potomstvo Medaile Medicina Mexico a staré aztécké indiánské tance MEXIKO Milování světu vládne Mince Moře Motivace Motivační základní emoce Namlouvání Námluvy Naše zahrady NĚMECKO Nemoci O demokracii Obě dvě i ve vaně Páření Čmelák královna Pikantní historky Pivní etický kodex Podzim Pohyb Prevence první máj Překladač Příběhy chlapů od silných motocyklů a krásných žen Příběhy plné slz a zklamání TEEN problémy Příběhy ze života Příroda Ptáci Pychosomatická medicína Radost a uspokojení Radůza ŘECKO S Google do světa internetu S Motorolou RAZR V3 Sabrina Boys Santorini Sen o vlčím máku Severní Amerika Kanada USA Schwabisch Hall Slavík obecný Slípka zelenonohá Slovensko Slovinsko Slunéčko sedmitečné Smích Smokie South Africa Spánek Správně vidíme jen srdcem Srdce Stehlík Svobodné rozhodnutí SYRIE a JORDÁNSKO Šoupálek dlouhoprstý Špaček Šperky Šťastný Nový Den TEEN - NEPRIJIMAM KONVENCNI STYL v OBLEKANI Ťuhýk obecný United Kingdom Vancouver Vánoce Vánoční včelky a jejich domečky Velký pátek Venezuela Original Photo Verše Veverka Videa Hudba Hity Vlaštovky Vodopády Vodouš šedý Vysoká Vzpoura deprivantů komplexní sdělení problému Windows a Apple Yosemite for a Father's Day Zahrada Zahrady Zdraví Zlato Život tropí hlouposti Historky Veselé Příhody Vtipy

Vybraný příspěvek

Stehlík a krmení mladých. To je nadělení....

Můžete je spočítat? Stehlík krmí...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...